رنگ‌های مایع آنتی‌باکتریال

رنگ‌های مایع آنتی‌باکتریال

شرکت ما از سال 93-92 وارد صنعت نانو و رنگ‌های مایع آنتی‌باکتریال شده و در حوزه نانوفناوری تحقیقات و مطالعات خود را به‌صورت هدفمند آغاز کرده و برای رفع چالش‌های صنعت نانو قدم برداشته است.
هدف شرکت ما این بود که در حوزه نانو با تمرکز بر رنگ و پوشش دنبال راه‌حل‌های نانو باشیم و با توجه به چالش‌ها در حوزه صنعت سعی کردیم با کمک نانوفناوری راه‌حل‌هایی پیدا کنیم که این راه‌حل‌ها منجر به 12 اختراع در صنعت رنگ و پوشش در کشور شده و در 6 PCT پتنت کشور سوئیس و کانادا به ثبت رسیده است.

انواع رنگ‌های نانو

 

  1. رنگ آنتی باکتریال

طبق آمار جهانی تقریباً هشت درصد از بیمارانی که وارد بیمارستان می‌شوند، درگیر عفونت بیمارستانی می‌شوند. یعنی از اتاق عمل سالم بیرون می‌آیند؛ چراکه جراحی آنان با موفقیت انجام شده و در بخش بستری می‌شوند؛ اما به ‌دلیل انتقال میکروب، ویروس و عفونت در بیمارستان یا در بخش، شخص به بیماری جدیدی به نام عفونت بیمارستانی مبتلا شده و دوباره کارش به جراحی و حتی به مرگ می‌انجامد.
 ما راه‌حل این مشکل را در لایه نهایی یا در پوشش  و پوشش تجهیزات، امکانات و ادوات در بیمارستان ( از تخت، کمد و … تا یونیت‌ها و کیت‌ها) را با کمک رنگ آنتی‌باکتریال ایمن کردیم که موضوع انتقال عفونت بیمارستانی یا رشد باکتری‌های عفونت‌ زا و بیماری‌زا به حداقل برسد و جلوی این انتقال را بگیریم و یک محیط امن بیمارستانی ایجاد کنیم که منجر به اختراع رنگ پودری آنتی‌باکتریال نانوفناوری شد.
بر این اساس، رنگ‌های مایع آنتی‌باکتریال و کلیرهای آنتی‌باکتریال را تولید کردیم و آخرین اختراع ما نیز مقوای آنتی‌باکتریال است که تمام ابزار، ادوات و  … را با کمک نانوفناوری انجام می‌دهیم.

  1. رنگ‌های ضد خوردگی

مشکلات عدیده‌ای در صنعت رنگ و پوشش در دنیا وجود دارند که نادیده گرفته می‌شدند، به عنوان مثال سازه‌هایی در شمال و جنوب کشور رنگ می‌شوند که دوباره زنگ می‌زنند؛ بنابراین ما رنگ‌هایی ایجاد کردیم که مقاوم به خوردگی بالایی دارند و تا 10 برابر رنگ‌های معمولی عمر سازه را مقابل زنگ زدن بالا می‌برند.

رنگ کردن تجهیزات با رنگ آنتی باکتریال

 

نوآورانه بودن اختراعات رنگین نانو

مشابه اختراعات ما در دنیا وجود ندارد.

به عنوان مثال رنگ خودتمیزشونده نانوفناوری، رنگ ضد رادار نانوفناوری، رنگ ضد خوردگی نانوفناوری، رنگ ضد برق نانوفناوری، کلیر آنتی‌باکتریال نانوفناوری، پوشش مخصوص مقوای نانوفناوری و رنگ پایه سیمان نانوفناوری برای صنعت ساختمان، صنایع فلزی، صنایع مقوایی یا سلولزی را با کمک نانوتکنولوژی و نانوفناوری اختراع و پوشش‌هایی روی آنها ایجاد کردیم و سپس به ثبت اختراع رساندیم.

محصولات ما وقتی در مقیاس بین‌المللی ثبت پتنت (PATENT) شدند مورد مشابه‌ای با این ساختار در هیچ جای دنیا وجود نداشت. حتی وقتی شما ثبت اختراع داخلی هم انجام می‌دهید باید رصدی در US پتنت، یورو پتنت، World پتنت و مراجع ثبت پتنت دنیا انجام دهید تا ببیند اختراع شما نوآورانه است یا خیر؟

18 اختراعی که در داخل و خارج ثبت کرده‌ایم، نوآورانه است، مورد مشابه خارجی نداشته و کاملاً ایرانی و بر پایه دانش ایرانی و با کمک علم ایرانی است و در دنیا حرفی برای گفتن دارد.

از اختراعات ما 10 محصول‌ به مرحله صنعتی رسیده و به بازار عرضه می‌شود، هفت محصول نیز در مرحله نیمه‌صنعتی هستند که براساس سفارش تولید کرده و تحویل می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: همه آنچه که لازم است راجب رنگ پودری بدانید

 هزینه تولید

هزینه ساخت‌ نمونه اولیه از سال 1394 که کار را آغاز کردیم متفاوت بوده، به عنوان مثال برای انجام کلیر مقوا 20 میلیون تومان و رنگ پایه سیمان‌ 9 تا 10 میلیون تومان هزینه کردیم. این هزینه نمونه‌سازی، تست‌های آزمایشگاهی و اخذ تأییدیه‌های آزمایشگاه‌های استاندارد بوده که به‌طور میانگین به قیمت روز هر محصول ما 20 میلیون تومان هزینه آزمایشگاهی، سمپلینگ و تولید داشته است.

شرکت رنگین نانو ساختاردر مسیر ساخت این اختراعات تا به حال از کسی کمک نگرفته‌؛ ما در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن مستقر هستیم. از شرایط و امکانات محیطی و استقرار در مرکز رشد استفاده کردیم؛ اما در فرآیند R&D و تحقیق و توسعه تست‌ها کاملاً از هزینه شخصی بهره برده‌ایم.

انتقال تکنولوژی با کشور‌های مختلف

ما علاوه بر مذاکرات با چین در زمینه تولید و صادرات محصولات، طی سال‌های اخیر با کشورهای دیگری مانند قرقیزستان، ترکیه، آذربایجان، عراق، کردستان عراق، عمان، فنلاند و کانادا روابط تجاری ایجاد کرده و حتی با اکثر آنها در زمینه انتقال تکنولوژی مذاکراتی را انجام داده‌ایم.

تعامل دانشگاه آزاد اسلامی با صنعت، رویایی حال وقوع 

رنگ نانو

خوشبختانه تا کنون از اختراعات صنعتی ما‌‌‌، مانند محصول اختصاصی  که برای صنعت نفت ارائه دادیم، رنگ پودری در لوازم خانگی،آسانسور سازی‌ها و تجهیزات بیمارستانی استقبال بسیاری صورت گرفته است.

ما تقریباً با صنعت و مصرف‌کننده نهایی در ارتباط هستیم و سعی داریم در درجه نخست نیازشان را رفع و در درجه دوم با توجه به مزایای اقتصادی و قیمت مناسبی که داریم، نظرشان را در این مورد هم جلب کنیم.

 ارزیابی ما از جشنواره فناوری نانو دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به اینکه مجازی برگزار شد مثبت است. با توجه به شیوع ویروس کرونا دانشگاه آزاد اسلامی سعی کرد با برگزاری وبینار، جشنواره‌ها را برگزار کند، امیدواریم فعالیت و پویایی این وبینارها حتی در شرایط دشوار کرونا تداوم داشته باشد.

از طرف تیم شرکت رنگین نانوساختار از این موضوع و از برگزارکنندگان تشکر می‌کنیم، امیدواریم سایر نهادها، ارگان‌ها و شاخه‌های وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی که سمینارها، وبینارها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و … را در سال‌های گذشته برگزار کردند، از این موضوع پیروی و الگوگیری کنند.

اما متأسفانه سایتی که برای بارگذاری اطلاعات و معرفی محصولات بود، باگ‌های زیادی داشت. (خطا و اشتباه در اجرای نرم‌افزار) و باید قبل از برگزاری جشنواره‌های بعدی این ایرادات رفع شود تا سرعت بارگذاری، ارتباط برقرارکردن با نرم‌افزار بالا برود تا همه اختراعات، مقالات و موضوعات را در سایت قرار دهند.

از تیم علمی و فنی اجرایی نانوساختار در شرکت رنگین نانوساختار و مدیران مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن که برای ما برای ثبت اختراعات مهیا کردند، قدردانی می‌کنیم.

با پشتوانه مسئولان و تکیه‌گاه قراردادن مرکز رشد از کار و صنعت نترسیدیم و وارد کسب و کار شدیم. خانواده دانشگاه آزاد اسلامی نگاه مثبتی به نوآوری، خلّاقیت و کار نوی علمی در صنعت دارند و این موضوع به ما و تیم انگیزه می‌دهد تا هر سال در دنیای علم دنبال نوآوری باشیم.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا