رنگ‌ نانو ساختمانی

رنگ نانو چیست؟

رنگ نانو ساختمانی رنگی‌است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع رنگ‌ها ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارند. به همین دلیل مصارف زیادی در صنعت ساختمان پیدا کرده است.
رنگ نانو بر پایه فناوری نانو است و از لحاظ ظاهری با رنگ‌های مایع معمولی فرقی ندارد اما خواص آنها بسیار متفاوت است.

شرکت دانش بنیان رنگین نانو ساختار تولید کننده و اختراع کننده تخصصی انواع رنگ پودری و رنگ‌های نانو می‌باشد.

رنگ نانو

رنگ نانو ساختمانی آنتی باکتریال  معطر

رنگ‌ نانو ساختمانی آنتی باکتریال معطر مخصوص دیوار وسقف است، این محصول یک محصول کاملا حرفه‌ای بر پایه فن‌آوری نانو است که تمام خواص مدنظر رنگ کارها و پیمانکارها و مدیران پروژه‌های ساختمانی را تامین می‌کند. این رنگ‌ها جهت رنگ آمیزی بیمارستان‌ها، کلین روم‌ها، كلينيك‌ها و درمانگاه‌ها، مدارس، ساختمان‌های تجاری و مسکونی و… مناسب می‌باشد. رنگ فوق محصول آکریلیک آب پایه است که ضمن سهولت اجرا و استفاده، دارای کیفیت بسیار مناسب در کنار قیمت مناسب و اقتصادی است و قابلیت از بین بردن انواع باکتری‌های مضر خانواده‌ی ايكولاي و استافيلوكوكوس‌ها را داشته و دارای تاييديه از وزارت بهداشت مي‌باشد. همچنين اين محصول حين اجرا معطر بوده و پس از اجرا و  خشک شدن كاملا قابل شستشو و بدون بو است.

ويژگی‌های رنگ نانو:

 1. قابلیت از بین بردن باکتری‌ها و عفونت‌های بيمارستانی
 2. قلم خوری مناسب
 3. پرکنندگی بسیار بالا
 4. پوشش بسیار بالا
 5. معطر با اسانس‌های بهداشتي
 6. مقاومت صد در صدی در برابر آب و قابل شستشو
 7. بدون بو و بدون مواد فرار نفتی
 8. غیرقابل اشتعال
 9. بدون نياز به تينر و حلال آلی

بیشتر بخوانید: نانو فناوری چیست؟

اطلاعات فنی رنگ‌های نانو

رنگ‌ نانو ساختمانی

 

1 ظاهر نيمه براق(٥٥ درصد در زاویه 60 درجه تابش)
2 فام های موجود ٤٠ فام
3 درصد جامد 68% وزنی(وابسته به فام رنگ درصد جامد وزنی فرق می کند).

50% حجمی (وابسته به فام رنگ درصد جامد حجمی فرق می کند).

4 دانسیته ویژه ٠.٠٢ +_ ١.٩ (وابسته به فام رنگ دانسیته ویژه فرق می‌کند).
5 میزان پوشش دهی 4 -٥ مترمربع به ازای هر لیتر رنگ(وابسته به نوع سطح زمینه و ضخامت رنگ اعمالی ،پوشش دهی متفاوت است).
6 نقطه اشتعال رنگ غیر قابل اشتعال است.
7 PH ٧-٨

زمان خشک شدن(با ضخامت 75 میکرون ):

زمان پوشش دهی مجدد زمان خشک شدن عمقی زمان خشک شدن سطحی
هشت ساعت در دمای 25 درجه سانتی گراد سه ساعت در دمای 25 درجه سانتی گراد

 

یک ساعت در دمای 25 درجه سانتی گراد

سرد بودن هوا، بالا بودن رطوبت نسبی محیط، اعمال سیلر با ضخامت بسیار بالا باعث کاهش سرعت خشک شدن رنگ می‌گردد.

نحوه اعمال رنگ نانو:

قبل از استفاده سطل رنگ را به‌خوبی بمدت 5 دقیقه هم‌بزنید ،به اندازه نیاز آب به رنگ اضافه کنید و رنگ را توسط برس، غلطک یا پیستوله اعمال کنید. ممکن است وابسته به سطح مدنظر، لازم باشد یک دست دیگر رنگ بعد از حداقل 3 ساعت پس از اعمال اولین لایه رنگ، اجرا گردد. برای رسیدن به نتایج مطلوب‌تر بهتر است دمای هوا مابین 32-10 درج سانتی گراد باشد.

آماده سازی سطح جهت رنگ آمیزی:

تمام مواد اضافی شامل رنگ‌های با چسبندگی پایین، گرد و غبار، روغن، گریس، گچ‌های با چسبندگی پایین، آثار زنگ زدگی و… را قبل از اعمال رنگ از سطح کاملا تمیز نمایید.
انجام نامناسب این عملیات باعث کاهش چسبندگی و در نتیجه کاهش طول عمر مفید رنگ اعمالی می‌گردد. اگر سطح زیرین دارای تخلخل بالایی یا سطح دیوار خام است، اعمال یک دست پرایمر قبل از اعمال رنگ ضروری است.

روش استفاده و انبارداری:

رنگ‌های آب پایه باید دور از منابع گرمایشی و نور آفتاب نگه‌داری شود وگرنه رنگ در اثر واکنش به حالت ژل در می‌آید. قبل از استفاده رنگ را بخوبی هم بزنید و پس از استفاده بلافاصله درب ظرف رنگ را ببندید تا مانع خشک شدن رنگ گردد. دمای انبارداری بین 25-5 درجه سانتی گراد دور از تابش مستقیم آفتاب و دور از منابع گرمایشی نگهداری شود .در صورتیکه درب ظرف کاملا بسته باشد،رنگ تا 6 ماه قابلیت مصرف دارد.از قرار دادن رنگ آکریلیک در دمای زیر 0 درجه سانتی گراد شدیدا خودداری کنید زیرا باعث یخ زدگی رنگ می‌گردد.

از تخلیه رنگ اضافه در فاضلاب و آبراه‌ها جدا خودداری کنید.

 مسائل ایمنی و بهداشتی

 1. دور از دسترس کودکان نگهداری شود.
 2. در زمان اعمال رنگ و زمان خشک شدن از گردش مناسب هوا مطمئن شوید.
 3. در صورت تماس رنگ با چشم، سریعا با مقادیر زیادی آب چشم را بشویید.
 4. در صورتی که رنگ وارد معده شده باشد،مقدار زیادیی آب و شیر بخورید و به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

تفاوت رنگ‌های آب پایه با رنگ‌های روغنی

رنگ‌های روغنی بر پایه مواد نفتی تولید می‌شوند و قابلیت انحلال در آب را ندارند، درحالیکه رنگ‌های آب پایه یک امولسیون است که در آب به حالت معلق در آمده اند(همانند شیر که نوعی چربی در آب است).تفاوت اصلی این دو محصول در این است که رنگ‌های روغنی نیازمند حلال‌های نفتی جهت رقیق سازی و تمیزکاری، سرعت خشک شدن بسیار طولانی تر از رنگ‌های آب پایه و بوی نامطبوع در اثر واکنش‌های شیمیایی می‌باشد.

لازم به ذکر است که برخی کدهای تولیدی رنگ‌های ساختمانی آب پایه وابسته به فرمولاسیون دارای قابلیت شستشوی صد درصدی هستند و داشتن این تصور که فقط رنگ‌های روغنی قابل شستشو هستند، صحیح نیست.

بهترین رنگ برای رنگ آمیزی ساختمان

انواع رنگ‌های نانو

رنگ مد نظر جهت رنگ آمیزی وابسته به علایق شخصی و مد روز است. کتاب‌های شناخت رنگ میتواند راهنمای خوبی برای انتخاب رنگ باشد. در اینجا به برخی از نظرات اشاره می‌شود: رنگ های گرم (قرمز،زرد و نارنجی) باعث جلب توجه، ایجاد نشاط و حالت هیجان می‌گردد. رنگ‌های سرد(آبی،سبز،فیروزه ای و بنفش)باعث حالت آرامش، حالت تمرکز، اعتماد به نفس می گردد. رنگ‌های روشن (سفید و رنگ‌های با فام روشن) باعث می‌شود فضای ساختمان، بزرگتر به نظر بیاید. رنگ‌های تیره (مثل مشکی) باعث می‌شود فضا کوچکتر به نظر برسد و باعث حالت افسردگی و یکنواختی می‌گردد.

بهترین وسایل برای رنگ آمیزی با رنگ‌های نانو

غلطک‌ها بهترین و راحت‌ترین وسیله برای رنگ آمیزی است. غلطک‌ها دارای سایزهای مختلفی  (1/4″, 3/8″, 1/2″) هستند. انتخاب نوع غلطک بر اساس چه معیاری است؟

چندین فاکتور در انتخاب غلطک مهم است. ویسکوزیته محصول، میزان متخلخل بودن سطح زیرین و بافت سطح زمینه و بافت نهایی مدنظر از پوشش، همگی در انتخاب نوع غلطک موثر است.

زمانیکه رنگ ویسکوزیته بالا دارد یا وقتی زمینه متخلخل است یا بافت نایکنواخت دارد، استفاده از غلطک 2/1 پیشنهاد می‌گردد. در جاییکه سطح زیرین بسیار صاف است و رسیدن به سطح صاف مدنظر است، استفاده از غلطک 4/1 پیشنهاد می‌گردد.

آیا میتوان جهت کاهش هزینه رنگ آمیزی رنگ را توسط آب بیش از اندازه رقیق کرد؟

رقیق کردن بیش از اندازه رنگ‌های ساختمانی باعث مشکلاتی همانند آلودگی محیط اطراف در اثر ریخت و پاش رنگ، کاهش پوشش دهی رنگ و افزایش شدید زمان رنگ آمیزی می‌گردد.

نتیجه گیری

رنگ‌ نانو ساختمانی رنگی‌است که استفاده‌های زیادی دارد و استفاده از آن از مزایای زیادی برخوردار است. همچنین به دلیل قیمت پایین و طول عمر بالا طرفداران زیادی پیدا کرده است. شرکت دانش بنیان رنگین نانو ساختار تولید کننده انواع رنگ‌ نانو ساختمانی و رنگ پودری می‌باشد و شما می‌توانید انواع رنگ‌های نانو ساختمانی را مستقیم از کارخانه خریداری کنید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا